Tippek, hogy kávé nélkül se aludjunk el a munkahelyünkön

A kávénak nemcsak áldásos, de káros egészségügyi hatásai is vannak, különösen, ha túl sokat fogyasztunk belőle, ráadásul a nappal elfogyasztott koffeint hatással van az éjszakai alvásra is, így gyakorlatilag egy ördögi körbe kerülhetünk - írta a life.hu. Pedig valójában koffein nélkül sem nehéz ébren maradni, még akkor sem, ha egy hosszú, túlságosan is éber éjszakán vagyunk túl. 

A koffein rövid távú hatásai helyett jobb megoldás, ha vízzel és táplálkozással adunk magunknak egy nagyobb energialöketet. Az alvás és hidratáltsági állapot közötti összefüggéseket vizsgálatokkal is kimutatták: az ólmos fáradtság lehet akár a kiszáradás tünete is, ezért sokszor az is elég, ha megiszunk egy nagy pohár hideg vízet, mely nemcsak aktuálisan tesz minket éberebbé, de a napi kiegyensúlyozott és elegendő folyadékbevitelt biztosításával az éjszakai pihentető alvásunkat is segíti. 

A koffeint mellett népszerű megoldás az édességfogyasztás is, és kapcsolódik is ehhez a következő tipp: ha úgy érezzük, nem bírunk ébren maradni, együnk. De ne cukorbombákat és/vagy zsíros, nehéz ételeket, amelyek rövid ideig energiával látnak el minket, hogy aztán a korábbinál is álmosabbá tegyen minket. Válasszunk inkább magas fehérjetartalmú és összetett szénhidrátokban gazdag ételeket. Energiaszeletek helyett inkább gyümölcsöt rágcsáljunk. Az alma például kiváló és minden évdszakban elérhető választás, de fogyaszthatunk vitamindús salátákat is, és akár egy szelet pirítós is belefér valamilyen házi szendvicskrémmel vagy egy egészségesebb bolti verzióval. Bármelyik mellett tesszük le a voksunkat, ugyanolyan energialöketet ad majd, mint egy tábla csoki, csak kevésbé hízlal és hosszabb távon érezteti ébrentartó hatását.

A következő tipp: álljunk fel és kezdjünk el mozogni. Egyrészt, mozgás közben nem könnyű aludni, másrészt egy kisebb sétával nő az energiaszint, élesedik az agy, javul a koncentráció. És ha mindezt a szabad levegőn tudjuk megtenni, annál jobb nincs is. Ma már tudományos bizonyítékok állnak rendelkezésünkre arról, hogy a fény nemcsak közvetlenül növeli az éberséget, hanem úgy tűnik, a nappali expozíció, azaz a természetes fénynek való kitettség módosítja az éjszakai alvást is. 

Ha fenti tanácsok nem váltak be és megtehetjük, hunyjuk le a szemünket és szunyókáljunk 10-20 percet, de ne többet! Az ennél hosszabb napközbeni alvás negatívan befolyásolhatja a természetes alvás-ébrenlét ritmusunkat. (FOTÓ: SHUTTERSTOCK/KRAKENIMAGES.COM)