Pintér Sándorhoz fordult a baleset- és életbiztosítás nélkül hagyott tűzoltók miatt Harangozó Tamás

Nemrég került nyilvánosságra, hogy 77 ezer tűzoltó és rendvédelmi dolgozó biztosítás nélkül maradt az elmúlt hónapokban. Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese, a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság alelnöke szerint a Belügyminisztérium szándékosan állított elő törvénysértő helyzetet, ezért írásbeli kérdéseket nyújtott be Pintér Sándor belügyminiszternek.

A hírek szerint április 11-én szűnt meg a csoportos balesetbiztosítás. A meghosszabbítás elmaradásáról pedig a Belügyminisztérium egyeztetés nélkül, saját hatáskörben döntött. Sajtóhírek szerint a februárban kiírt közbeszerzésre érkező ajánlatok mindegyike magasabb volt, mint a Belügyminisztérium forrása, ezért nem sikerült új szerződést kötni.

Harangozó Tamás szerint a tárca azon túl, hogy törvényt sértett, még a saját dolgozóit is kiszámíthatatlan és bizonytalan helyzetbe hozta. Továbbá az sem egyértelmű, hogy a Belügyminisztérium miért állított elő törvénysértő helyzetet, hiszen ezen munkakörökben törvény teszi kötelezővé a munkavállalók csoportos biztosítását. A hírek szerint, a tárca ezután sem köt külön biztosítást, hanem "saját berkein belül fog jótállni ezekben az esetekben". Minderre tekintettel, Harangozó Tamás a következő írásbeli kérdéseket nyújtotta be Pintér Sándor belügyminiszternek:

  • Mi az oka annak, hogy a Belügyminisztérium még annyi pénzt sem tudott elkülöníteni a tűzoltók és rendvédelmi dolgozók biztosítására, amennyit a legalacsonyabb összeget kérő ajánlott a közbeszerzési eljárásban?
  • Miért nem tájékoztatták a biztosítás várható megszünése előtt az állományt?
  • Hogy áll jelenleg a tűzoltók és más rendvédelmi dolgozók biztosítása? Mit jelent, hogy a minisztérium "saját berkein belül fog jótállni" a biztosító helyett?
  • Milyen szintű beleszólást enged a Belügyminisztérium a szakszervezeteknek annak érdekében, hogy a jövőben a tűzoltók és rendvédelmi dolgozók megfelelő életbiztosításhoz jussanak?

(OS)